Aktuelle Zeit: 17. Okt 2018 13:56

Alle Zeiten sind UTC + 1 Stunde [ Sommerzeit ]

User Information

Guest Avatar

Registrierung

Suche

Erweiterte Suche

Hellas Wetter

Partnerseiten

AbonnentenAbonnenten: 0
LesezeichenLesezeichen: 0
Zugriffe: 6

AutorNachricht
 Betreff des Beitrags: Ταξίδι στην Κάρπαθο
BeitragVerfasst: 10. Okt 2018 14:04 

Κάρπαθος 2018
Το ταξίδι μου στην Κάρπαθο από τις 10 – 17 Σεπτεμβρίου του 2018

Η πτήση μου από το Βερολίνο με την Aegean είχε καθυστέρηση και έφτασα στο αεροδρόμιο της Αθήνας στις 15.40. Ευτυχώς μου έμεινε αρκετός χρόνος να πιώ έναν καφέ και να ρίξω μια ματιά στα μαγαζιά. Με μεγάλη μου χαρά απόκτησα το καινούργιο μυθιστόρημα του Πέτρου Μάρκαρη που λέγεται « Σεμινάρια φονικής γραφής» το οποίο μόλις είχε εκδοθεί. Πίνοντας τον καφέ μου έγραψα μήνυμα στον ταξιτζή που το όνομά του είναι Γιάνγκος για να τον ενημερώσω ότι θα προσγειωθώ στις 19.00 στο αεροδρόμιο της Καρπάθου. Τον αριθμό του μου έδωσε μια γνωστή από το Βερολίνο που είχε δικό της σπίτι στο νησί πριν από πολλά χρόνια. Έφτασα στην ώρα μου στην Κάρπαθο και ο Γιάνγκος στεκόταν μπροστά στο κτίριο υψώνοντας μια πινακίδα με το όνομά μου.

Η διαδρομή διαρκούσε 50 λεπτά. Εν τω μεταξύ μιλόυσα μαζί του για να κανονίσω την επιστροφή μου. Αυτή μου προκαλούσε λίγο άγχος γιατί η πτήση ήταν την επόμενη Δευτέρα στις 6.30 το πρωί. Συμφώνησε να με παραλάβει στις 4.30.

Φτάνοντας στο ξενοδοχείο Λευκόραμα στο Λευκό πλήρωσα 60 ευρώ για την διαδρομή. Οι φίλοι μου, η H. και ο H. με περίμεναν κιόλας και πήγαμε μαζί στην ταβέρνα Εκλεκτών που βρισκόταν 80 μέτρα μακριά από το ξενοδοχείο. Εκεί τρώγαμε κάθε βράδυ γιατί προσέφεραν παραδοσιακά ελληνικά φαγητά. Αγαπάω τις ταβέρνες οι οποιές λειτουργούν όπως παλιά, δηλαδή δεν διαθέτουν κατάλογο. Οι πελάτες μπαίνουν στην κουζίνα, ανοίγουν τις κατσαρόλες και διαλέγουν εκεί τί θα φάνε.

Το ξενοδοχείο Λευκόραμα βρίσκεται σ’εναν κήπο με ελαιόδεντρα. Το οικόπεδο είναι μεγάλο και από τα μπαλκόνια του κάθε δωματίου ο πελάτης έχει πανέμορφη θέα προς την θάλασσα και στο νησί Κάσο. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση ότι οι περισσότεροι πελάτες που γνωρίσαμε εκεί έρχονται εδώ και 20-25 χρόνια. Όλοι γνωρίζονται, είναι σαν οικογένεια. Το πρωινό που προσφέρουν είναι ελληνικό, δηλαδή αποτελείται από φρέσκο ψωμί, πορτοκαλάδα, καφέ, βούτυρο , μαρμελάδα πορτοκαλιού χειροποίητη, μια φέτα μορταδέλα και μια φέτα κίτρινο τυρί. Αυτά! Αλλά μετά το πρωινό έγινε κάτι που μας εξέπληξε: Ο Μανώλης, ο ξενοδόχος, έπαιξε την λύρα του τραγουδώντας. Και μας διηγήθηκε ότι στην Κάρπαθο υπάρχει η παράδοση να κάνουν μαντινάδες όπως είναι η εξής:

Για πείτε μου τον δημιουργό
Ετούτου του πλανήτη
Απ’ουβαλε εις τη σειρά
Καρπάθο, Κάσο, Κρήτη

Και μου δίδαξε ενα τραγούδι που το έχω ηχογραφήσει:

Τίνος είναι η κούπα η Μονεμβασιά
Της Μαρλις μας είναι
Της καπετανισσάς
Πιες τη κόρη πιες τη
Και ξαναγεμισέ τη
Και βρες τη διπλανή σου
Που κάθεται μαζί σου
Ας την ανεβάσουμε στα επουρανιά
Και ας τη κατεβάσουμε στα καταχτονιά
Δως της μια να πάει κάτω
Για να βρει κορφή το πάτο, πάτο, πάτο

Έτσι λοιπόν παρατεινόταν κάθε πρωινό 1 με 1,5 ώρα!
Το δωμάτιο ήταν μεγάλο, δίκλινο, μεγάλο λουτρό με ντουζ, μικρό ψυγείο και επιπλωμένο μπαλκόνι.

Την δεύτερη ημέρα πρότεινα στους φίλους μου να κάνουμε μια εκδρομή στην Όλυμπο. Είναι ο πιο ονομαστός οικισμός του νησιού και προορισμός του κάθε τουρίστα.

Πήρα τηλέφωνο τον ταξιτζή και αυτός μας παρέλαβε την άλλη μέρα στις 10 το πρωί. Κατά την διάρκεια της διαδρομής μάς έδωσε πολλές πληροφορίες και μας έδειξε ωραίες ακτές.
Φτάνοντας τελικά στην Όλυμπο μας ενθουσίασε η ομορφιά του τοπίου. Μπήκαμε σε μερικά μαγαζιά. Μέσα σ’αυτά προσέφεραν οι γυναίκες ντυμένες σε παραδοσιακές στολές τα προϊοντα τους. Ανεβήκαμε επάνω στο χωριό μέχρι τους ανεμόμυλους, δυστυχώς όμως οι περισσότεροι δεν λειτουργούσαν πια. Η θέα από εκεί κάτω στην θάλασσα ήταν καταπληκτική.

Τελικά βρεθήκαμε σε μια ταβέρνα που λέγεται Όλυμπος. Στην είσοδό της εκθέτουν τα ευωδιαστά φαγητά τους και φτιάχνουν χειροποίητες αυθεντικές μακαρούνες. Δοκιμάσαμε ντολμάδες, μακαρούνες, αρνί φούρνου και καρπάθικο κόκκινο ημίγλυκο κρασί. Η γεύση του ήταν πολύ ιδιαίτερη. Κατά τις 2.30 το απόγευμα κατευθυνθήκαμε προς το λιμάνι Διαφάνι. Εκεί ήπιαμε καφέ κοντά στην θάλασσα. Από εκεί περνάνε τα καράβια με προορισμό την Κρήτη. Στις 4.30 φύγαμε και ο Γιάνγος μας επέστρεψε στο Λευκό. Για όλη αυτή την ημέρα πλήρωσα 150 ευρώ και για τους τρεις μας. Νομίζω ότι άξιζε τον κόπο να δώσω αυτά τα χρήματα.

Οι φίλοι μου κι εγώ ήπιαμε ένα κρασάκι σε μια ταβέρνα κοντά στην θάλασσα θαυμάζοντας το ηλιοβασίλεμα και γυρίσαμε στο ξενοδοχείο περπατώντας. Αυτοί οι περίπατοι όμως προς την θάλασσα και πίσω ήταν κουραστικοί. Κάθε φορά η ανάβαση ή η κατάβαση διαρκούσε 30 με 45 λεπτά. Παρ’όλα αυτά πηγαίναμε πάνω κάτω για να κάνουμε τα μπάνια μας.

Το χωριό Λευκός διαθέτει μερικές παραλίες. Εμείς προτιμήσαμε την παραλία Ποτάλι. Είναι ανοιχτός κόλπος όπου σκάνε τα κύματα. Η παραλία αποτελείται από άμμο και μικρά βότσαλα. Υπάρχουν ομπρέλες και ξαπλώστρες (4 ευρώ την ημέρα). Πίσω απ’την παραλία βρίσκεται μια ταβέρνα της οποίας η σπεσιαλιτέ είναι πίτσα.

Την Παρασκευή βράδυ ο Μανώλης μας πήγε στο Μεσοχώρι. Είναι ενα χωριό επάνω στο βουνό. Εκεί μένουν οι περισσότεροι κάτοχοι των εστιατορίων και ξενοδοχείων. Ο Μανώλης μας έδειξε και το σπίτι του. Αν πας εκεί με το αυτοκίνητο πρέπει να το παρκάρεις επάνω γιατί προς τα κάτω δεν υπάρχει δρόμος, υπάρχουν μόνο σκαλοπάτια. Δυστυχώς ο καιρός είχε χαλάσει λίγο. Ήδη την Πέμπτη βράδυ είχαμε ακούσει βροντές και την Παρασκευή πρωί έβρεξε για 15 λεπτά. Στο τέλος της εκδρομής μπήκαμε σ΄ενα καφενείο και ήπιαμε ρακή.

Το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου η φίλη μου, η H. γιόρτασε τα γενέθλιά της. Είχα παραγγείλει μια τούρτα και έτσι απολαύσαμε ενα πλούσιο πρωινό. Ο Μανώλης έπαιξε την λύρα του τραγουδώντας το Happy Birthday to you ! Μεγάλη χαρά! Περάσαμε όμορφα όλη την ημέρα.

Την Κυριακή κατεβήκαμε πάλι στην θάλασσα. Αυτή την φορά πήγαμε σε μια άλλη παραλία στο Λευκό. Έκανα το τελευταίο μπάνιο μου σε ζεστή καθαρή θάλασσα. Συνειδητοποίησα ότι αυτό ήταν το τελευταίο μπάνιο για το έτος 2018! Κρίμα. Το βράδυ μάζεψα τα πράγματά μου, έγραψα μήνυμα στον Γιάγκο για να μη ξεχάσει το ραντεβού μας και να μη χάσω την πτήση μου στην Αθήνα!

Μετά σταματήσαμε στην αγαπημένη μας ταβέρνα για να απολαύσουμε τα σουτζουκάκια με μακαρούνες, με ψητά κρεμμύδια, πασπαλισμένα με τυρί και το αρωματικό λευκό κρασί.

Για το πρωί είχα δανειστεί ένα δεύτερο ξυπνητήρι από την φίλη μου για να μη με πάρει ο ύπνος. Δεν ήταν όμως ανάγκη, ξύπνησα στις 3.45 μόνη μου και ήμουν έτοιμη να κουβαλήσω τις αποσκευές μου στο ταξί. Ο Γιάνγκος κοιμόταν στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου που το είχε παρκαρισμένο στο

πάρκινγκ του ξενοδοχείου. Μου εξήγησε ότι είχε μια κούρσα στης 1 την νύχτα εκεί κοντά και δεν έβγαζε νόημα να γυρίσει σπίτι. Έτσι έφτασα στην ώρα μου στο αεροδρόμιο της Καρπάθου δηλαδή στις 5.15. Ήπιαμε μαζί έναν τελευταίο καφέ πριν να κατευθυνθώ προς τον έλεγχο ασφαλείας . Το αεροπλάνο απογειώθηκε ακριβώς στις 6.30 και προσγειώθηκε στην Αθήνα στις 7.15.

Με την αναχώρηση του αεροσκάφους της εταιρείας Aegean άφησα την αγαπημένη μου Ελλάδα έχοντας αξέχαστες αναμνήσεις.

Marliessa

Diesen Beitrag melden

Alle Zeiten sind UTC + 1 Stunde [ Sommerzeit ]